Board of Directors

Ralph De Lacey, MAICD

Executive Managing Director (Managing Director 28 September 2007 to 16 February 2014, appointed Chairman 26 June 2009, re-appointed Managing Director 26 February 2016, appointed Executive Managing Director 29 August 2018).

Mr De Lacey is the company founder. He is an experienced, hands-on, mine manager with extensive mining experience in North Queensland. Mr De Lacey has managed successful large scale private mining operations and mining and exploration projects throughout the North Queensland region.
Mr De Lacey served as President of the influential lobby group,  North Queensland Miners Association Inc for 17 years, standing down from the role in September 2016.

Ze Huang (Martin) Cai

Executive Director & Chief Financial Officer (appointed 02 February 2015). Company Secretary (appointed 09 June 2016).

Mr Cai is an experienced financial executive having co-founded and managed a number of companies in Australia and Hong Kong.  He has comprehensive experience in the financial sector, spending four years with the Construction Bank of China and more than three years as Managing Director of Shinewarm Resources, a commodity trading and advisory company.
Mr Cai has a Masters in Applied Finance from Macquarie University and a Bachelor of Science (Mathematics) from the Hua Qiao University, China.  He has a deep understanding of Snow Peak’s assets, now transferred to CSD, gained during two years as Chief Financial Officer of Snow Peak Mining.  Thorough knowledge of the Mount Garnet Tin Project comes from his time as Alternate Director for Mr Tong.  Mr Cai has acted as Mr Tong’s Alternate on the CSD board since 2012 to 2nd February 2015, at which time he was appointed Executive Director and Chief Financial Officer.

Morris Iemma

Non-Executive Chairman (appointed 29 August 2018).

Morris Iemma is a former Premier of NSW.
Mr Iemma has a distinguished 17-year NSW political career, holding several key portfolios including Treasurer; Minister for State Development; Minister for Public Works; Minister for Health; Minister for Sport and Recreation; and Minister for Citizenship. Mr Iemma notably served as the NSW Premier from 2005-2008.
Mr Iemma is currently Chairman of Southern Expansion FC, the Group bidding for new A-League and W-league licences; Chairman of Greyhound Racing NSW; District Commissioner for the Greater Sydney Commission and sits on the Board of TAFE NSW and is Chairman of Miracle Babies Foundation and NSW Cancer Institute. He has previously served on the Boards of Beyond Blue, the Sydney Cricket Ground (SCG) Trust and as Chair of the South East Sydney Health District.

Yading (Caden) Wan

Non-Executive Director (appointed 29 August 2018).

Yading (Caden) Wan has over 25 years’ experience working in property development in Australia and China.
Mr Wan has held numerous senior management roles within the property industry and is the CEO and Executive Director of leading publicly-listed property group, Boyuan Holdings Limited (ASX:BHL).
Mr Wan was the Chairman and CEO of Jiaxing Zhonghuan Properties Co. Ltd and the Chairman of the Australian Jiaxing Association Pty Ltd.